Квіти

Коротка екскурсія у світ різних субстратів для орхідей

Як раніше було просто, коли у мене з’явилися перші орхідеї. Пішла в ліс, кори набрала, порубала по швидкому, і нормально. Подумаєш коріння отсушили, головне нові наросли по швидкому))) Але немає ж хом’яку спокою, спочатку азія, перші природники, інші види, і не всі ведуть себе в корі, так добре, як хотілося б, і ростуть в інших швидше, і цвітуть. А виявляється стільки всього цікавого є, лава, канума, вугілля, серамис, триферн. . . . Як же у всьому цьому не заплутатися і зрозуміти кому з улюблених орхочек чого насипати?

В першу чергу читаємо! Знайомимося з природними умовами виростання та умовами проживання даного виду орхідеї. Навіть фаленопсиси, якими б не здавалися легкими у догляді, але у видів природних та їх гібридів свої особливості. Наприклад, у Phalaenopsisbellinaі їх гібридів на листі при яскравому освітленні дуже легко виявити нездоровий жовтий відтінок. Але в природі у них тінисті і вологі місця проживання в болотистих низинах і в прибережних лісах на висоті до 200 метрів над рівнем моря, звідси і не любов до яскравого світла, і потреба в більш влагоемком грунті. Скельні леліі – селиться в розколинах скель, де скупчується опад і є хоч якесь харчування. Різниця температур на висоті дає досить сильну росу, і саме ця волога їх підтримує. Відповідно ґрунт повинен бути дуже повітропроникним та досить бідною, з невеликою добавкою поживного субстрату. І повинен дуже швидко просихати. Загалом, не лінуємося, читаємо))

Ну а тепер, власне, субстрати. Звичайно не всі, ті що я знаю. Я не художник, я тільки вчуся))

Кора. Використовується переважно сосновий(пінії) і наша рідна, розкручених торговельних марок і самозбираюча. Безумовний лідер завдяки своїй доступності. В залежності від вимог по вологоємності використовується різних фракцій, в чистому вигляді і з різними добавками.

Довгий час кора пінії на нашому ринку була представлена Новозеландським брендом Orhiata (Орхиата), зараз на заміну прийшла Португальська кора пінії – «Orchid Bark». Нова кора схожа за властивостями з Орхиата, оброблена і володіє підвищеною вологоємністю. Відповідно не потребує додаткових влагоемких компонентах, прекрасно підходить для адаптації рослин після моху. Норма – конденсат на пакувальному пакеті, тому зберігати вдома рекомендується з доступом повітря, щоб уникнути запревания.

Звичайна кора сосни в нашому магазині представлена двох видів.

«Просто кора» – звичайна соснова кора великих фракцій, найдрібніша шматочки по 2 см, велика по 5-7 див Добре просушена, з округлими краями. Воду починає брати з часом, але ідеально підходить для змішаних ґрунтів, наприклад в поєднанні з кокосовими чіпсами або мохом сфагнум. Лідер по співвідношенню ціна/якість!

«Чистий кора» –добірні товстенькі шматочки, з приємним запахом соснового лісу, і ніякого сміття. Відрізняється від просто кори в першу чергу наявністю більш дрібних фракцій. Від самої дрібної 3-6 мм до 18-25 мм

Tree Fern (деревоподібна папороть). Для нас новий субстрат, але насправді масово використовувався при посадці орхідей більше 100 років тому! Що призвело практично до повного знищення його в дикій природі. Зараз вирощується штучно, і знову доступний у продажу. Субстрат виготовляється з коренів, у виробництві використовуються не тільки підземні корені, але й повітряні, які зрізаються зі стовбура. Стовбур деревного папороті являє собою тонкий стебло, рясно покритий повітряними придатковими коренями й черешками засохлих або відмерлих листків. Саме тому в субстраті іноді можна зустріти цілісні шматочки, що багато хто помилково приймають за злежані коріння.

Чудово підходить природним фаленопсисам, важко нарощують кореневу, прекрасна субстратна добавка для будь-яких видів орхідей. Взагалі буває двох видів. Американський великий, більше підходить для великих рослин, а також рослин вимагають великої повітропроникності субстрату, але його на жаль останнім часом у нас у продажу не знайти. Чому на жаль – тому що підходить для вирощування в чистому вигляді без добавок, і практично не злежується в горщиках. У нас завжди в наявності м’який новозеландський, досить дрібний і влагоемкий. Він дуже поживний, і подобається корінцях епіфітів і орхідей. Краще використовувати як компонент при самостійному складанні грунтів. Додавати можна до всього: лава, кора, гидротон, в залежності від виду варіюється тільки кількість. У чистому вигляді злежується і втрачає легкість, тому дуже бажано його розпушувати іншими компонентами.

Мох сфагнум (Sphagnum)– багаторічник, і має ще одну назву – торф’яний мох. Росте мох в болотистій місцевості, утворює великі ділянки – сфагнові болота. В Росії і на Україні існує близько 40 видів сфагнуму, у світі відомо понад 300. Ареал проживання – тундрова, лісова або гірська місцевість, набагато рідше зустрічається на рівнинах. У рослини слаборозвинені коріння, тому з часом вони відмирають і перетворюються на торф. Верхня ж частина продовжує рости і розвиватися. У висохлому стані сфагнум може увібрати в себе дуже багато вологи – у 20 разів більше власної ваги. Саме завдяки такій можливості він і отримав свою назву («сфагнос» в перекладі з грецької мови означає «губка»). Рослина має світло-зелений (салатовий) відтінок, в сухому вигляді стає практично білим. Звідси і ще одна назва – білий мох.

Кокосові чіпси – ще один дуже популярний компонент, любителями не тільки орхідей.

Кокосові чіпси є пресовані у блоках, суміш чіпсів і кокосової койри, після розмочування блоку вихід готового продукту 4 літри. Ідеально підходять для змішування з корою дрібних фракцій, добавок до землі при змішуванні грунтів для систем автополиву.

А є у наявності великої фракції 10-15 мм, чистенькі, без домішок кокосового торфу, підходять для змішування з корою великих фракцій.

Про плюси кокосових субстратів можна говорити до безкінечності, конкретно для чіпсів цей плюс в підвищеній повітропроникності, при збереженні вологоємності. І це актуально не тільки для орхідей. Любителям автополиву дуже варто розглянути це компонент при змішуванні грунтів для посадки кімнатних рослин. 1/5 частина чіпсів, 1/5 частина гидротона, і ніякого заболочення в горщиках.

З мінусів набрання солей у кокос, як з добрив, так і з води. Але нам це не страшно, ми ж пам’ятаємо про наявність такої класної штуки, як Flora Kleen, розчинення солей? Раз в пару місяців замочуємо в розчині горщик, зливаємо і забуваємо про солях.

УНІВЕРСАЛЬНИЙ СУБСТРАТ GROWPLANT (Гидротон), він же піноскло. Основним його компонентом є спінене скло, що має пористу структуру, що дозволяє даного субстрату відмінно вбирати вологу і дозволяє корінню рослин «дихати» Гидротон забезпечує: В 3 рази більше водопоглинання ніж керамзит. Більш ніж на 70% більший показник воздухоемкости ніж перліт. В 4 рази більша аерація ніж у кокосової стружки. Гидротон – високоефективна розпушуюча ДОБАВКА до ґрунті, корі, торф, кокочипсам, триферну поліпшує її структуру і підвищує продуктивність. Позитивний ефект від застосування піноскла зберігається протягом багатьох років. Активно використовується оранжереями при посадці цимбов, башмаков, каттлею, в якості добавки і дренажу.

Ще один субстрат безумовно заслуговує нашої уваги – цеКерамзит. Тільки не ті незрозумілі шматочки будівельного дренажу, які нам продають в садових магазинах, а правильний керамзит, виготовлений спеціально для рослин. І він весь такий кругленький, апетитний і гладенький, що його так і тягне за перебирати примовляючи “Моя прелесть”)) Складається з гранул обпаленої глини (8-16 мм). В ньому можна вирощувати рослини на гідропоніці, і так, коріння його дуже-дуже люблять. А можна традиційно використовувати як дренаж під основний грунт.

Лава– натуральний матеріал, що має пористу структуру, завдяки чому є чудовим природним фільтром. Чудова основа для посадки скельних лелій, каттлею, багатьох видів черевичків.

Пемза– продукт вулканічної діяльності; це особливий тип лави з високим вмістом силікатів (понад 65%). Вона утворюється, коли велика кількість здавлених газів вивільняється при вулканічному вибуху. Різкий перепад тиску змушує гази розширюватися. При охолодженні утворюється склоподібний, дуже пористе і легке речовина (в середньому 0,5 г/см3). Пемза зустрічається у багатьох куточках світу. Одне з кращих знаходиться в Ісландії. Подрібнена до різних розмірів пемза знаходить безліч застосувань в будівництві і в багатьох галузях промисловості. В якості субстрату пемза володіє тими ж властивостями, що лава. Вона є інертним субстратом без буферних властивостей. Пемза має низьку влагоудерживающей здатністю. Найкраще її застосовувати в сумішах. Якщо викласти пемзою дно горщика, то вона полегшить дренування і запобіжить застій води. На орхідейних фермах її насипають поверх кори при посадці черевичків – багато питаю, де взяти такі камінчики, але у нас поки що ніде.

Канума– глиняний субстрат жовтого кольору з округу Канума префектури Тошиги. Вона чудово тримає вологу і використовується для азалій та інших кислолюбних рослин. Для орхідей цікава як добавка в грунт для цимбов, на заміну верхового торфу. Проводиться різних фракцій, що дозволяє її легко змішувати з іншими компонентами. pH 5,5. Ми додаємо її в наші готові субстрати для новачків: Фаленопсис Міні, Цимбідіум. Окремо можна придбати в бонсайних магазинах – наш магазин її не фасує, дуже м’яка, кришиться при транспортуванні.

Серамис. В його основі лежить глина, яка видобувається в західних лісах Німеччини і обробляється особливим запатентованим образом. Ґрунт «Серамис» складається з гранул. Ці гранули поглинають вологу при поливі рослини. Мінеральний комплекс, який входить до їх складу, розчиняється у воді і поступово надходить у рослину. Гранули різного розміру збагачені набором мікроелементів NPK – азотом, фосфором і калієм. За рахунок того, що між гранулами є невелика відстань, вони сприяють легкому розвитку кореневої системи будь-якої квітки. Використання такого типу грунту дозволяє забезпечити оптимальний повітряно-водний баланс кореневій системі, що захищає її від загнивання. У процесі використання субстанція не осідає і не ущільнюється. В магазинах представлений дрібний гранулят, великий в Росії на даний момент поставляється тільки в складі готового субстрату для Орхідей.

Вугілля. Деревне вугілля являє собою пористу масу чорного кольору, що зберегла структуру дерева. Щільність і колір маси може змінюватись в залежності від сорту деревини, використовуваної для приготування вугілля. Одним з унікальних властивостей цього матеріалу є висока здатність до поглинання води (гігроскопічність). Крім того, він здатний поглинати різні домішки з води, очищаючи її. До того ж, вугілля є хорошим антисептиком. В грунт додають шматочки деревного вугілля, який не має живильної цінності, але запобігає закисання ґрунту. Шматочки вугілля добре поглинають всі неприємні запахи субстрату. Крім того, вугілля вбирає воду і мінеральні речовини, віддаючи їх рослині по мірі висихання грунту, створюючи більш сприятливі умови зволоження для рослин, володіючи при цьому ще й протигнильний властивостями.

Агроперліт– вулканічне речовина, яка піддається процесам спучування при високій температурі. Це ідеальна добавка в влагоемкие субстрати для збільшення повітропроникності. Використовується в субстратах дрібної фракції.
Утримує і накопичує вологу, потім поступово віддає її рослинам. Робить грунт більш пухкої, що сприяє розвитку кореневої. Натуральний компонент, який містить в складі двоокису алюмінію, кремнію, магнію, калію і кальцію.

Друзі, тільки вам вирішувати, які субстрати та компоненти потрібні вашим рослинам, завжди треба оглядатися на свій відхід і звичайно умови – у кого-то горщики просихають за три дні, а у кого-то навіть проста соснова кора буде утримувати вологу 2 тижні.